DENVER — Monday, July 9, 2018 — Gov. Hickenlooper today announced Boards and Commissions appointments to the Colorado Beef Council Authority, State Capitol Building Advisory Committee, Board of Trustees for the Colorado School for the Deaf and the Blind, Council on Creative Industries, Cumbres & Toltec Scenic Railroad Commission, Developmental Disabilities Council, Early Childhood Leadership Commission, Colorado Educational and Cultural Facilities Authority Board of Directors, Electronic Recording Technology Board, Colorado Health Service Corps Advisory Council, Colorado Historical Records Advisory Board, State Interagency Coordinating Council, Advisory Committee on Licensing of Child Care Facilities, Thirteenth Judicial District Nominating Commission, Board of Real Estate Appraisers, Colorado Traumatic Brain Injury Board, and Water and Wastewater Facility Operators Certification Board.
 

The Colorado Beef Council Authority promotes the increased consumption of Colorado beef. The Board researches beef production methods, advancements and other matters with economic impacts upon the beef industry and makes this information available to interested parties.

For terms expiring July 1, 2022:

  • Britt Ruhl Dinis of Wiggins, to serve as a dairy farmer, reappointed;
  • Nolan Douglas Stone of Eaton, to serve as a cattle feeder, reappointed.

The State Capitol Building Advisory Committee reviews, advises and makes recommendations to the capitol development committee with respect to plans to restore, redecorate and reconstruct space within the public and ceremonial areas of the state capitol.

For a term expiring July 1, 2020:

  • Karl T. Kurtz, PhD of Boulder, appointed.

The Board of Trustees for the Colorado School for the Deaf and the Blind advises and consults with the Commissioner of Education regarding the management of the school and the education of its students.

For terms expiring July 1, 2022:

  • Nancy Inez Brown of Colorado Springs, a Republican, reappointed;
  • Michelle Ann Butler of Colorado Springs, an Unaffiliated, reappointed;
  • Walter VonFeldt of Monument, a Republican, reappointed;
  • Allan G. Ward of Poncha Springs, an unregistered voter, appointed.

The Council on Creative Industries works to stimulate and encourage the development of the arts and humanities throughout the state. The Council also looks at public interest in the arts and ways to increase public participation.

For terms expiring July 1, 2021:

  • Virgil David Dickerson of Denver, reappointed;
  • Andrew Lawrence Vick of Colorado Springs, appointed;
  • Brandy Reitter of Eagle, reappointed.
     

The Cumbres & Toltec Scenic Railroad Commission preserves and develops the Cumbres & Toltec Scenic Railroad for the education, enlightenment and enjoyment of future generations.

For a term expiring July 1, 2022:

  • Dan Arthur Love, Granby, reappointed.

The Developmental Disabilities Council coordinates services and advocates for persons with developmental disabilities.

For a term expiring July 1, 2019:

  • Elizabeth Ann Potter of Idaho Springs, to serve as a person with developmental disabilities, and occasioned by the resignation of Corey R. Mineo of Carbondale, appointed;
     

For terms expiring July 1, 2021:

  • Bruce Harold Cline of Littleton, to serve as a parent of a person with developmental disabilities, appointed;
  • Milagritos Segura Cubas of Arvada, to serve as a person with a developmental disability, appointed;
  • Alicia Eakins of Denver, to serve as a parent/guardian of an immediate relative with developmental disabilities, reappointed;
  • Lisa Schwartz Franklin of Highlands Ranch, representing private nonprofit groups concerned with services and supports for persons with developmental disabilities, reappointed;
  • Sandra L. Friedman, MD, MPH of Denver, to serve as a representative of university centers for excellence in developmental disabilities education, research, and service, reappointed;
  • Jennifer C. Martinez of Fort Lupton, to serve as a representative of Titles V and XIX of the Social Security Act, reappointed;
  • Joseph Edward Morrone of Parker, to serve as a person with developmental disabilities, appointed;
  • Katie M. Oliver of Thornton, to serve as a representative of a state agency that administers funds provided under the federal “individuals with Disabilities Education Act”, appointed;
  • James Patrick Hackney of Westminster, to serve as a representative of the state protection and advocacy system, appointed.

The Early Childhood Leadership Commission seeks to improve outcomes for young children ages birth to eight and their families by advancing the alignment, coordination and efficiency of programs and services.

For terms expiring July 1, 2019:

  • Charlotte M. Brantley of Golden, to serve as a representative of providers of early childhood supports and services, reappointed;
  • Anna Jo Haynes of Denver, to serve as a representative of early childhood supports and services, and as Co Chair, reappointed;
  • Donna Lynne of Denver, to serve as Co Chair, and to serve as a representative of a public entity, reappointed;

For terms expiring July 1, 2020:

  • Carrie Lolette “Letty” Bass of Denver, to serve as a representative of foundations and non-profits for early childhood; reappointed
  • Geraldine Gomez Howard of Aurora, to serve as a representative of the local business community, reappointed;
  • Elsa I. Holguin of Lakewood, to serve as Co Chair and to serve as a representative of foundations and non-profits for early childhood, reappointed;
  • Susan J. Steele of Aurora, to serve as a representative of foundations and non-profits for early childhood, reappointed;

For terms expiring July 1, 2021:

  • Jeffrey Gordon Kuhr of Grand Junction, to serve as a representative of the local public health community, appointed;
  • Jeanne M. McQueeney of Eagle, to serve as a representative of local government, appointed;
  • Cindy Crowell Schulz of Cherry Hills Village, to serve as a representative of foundations and non-profits for early childhood, appointed;
  • Jai Scott of Denver, to serve as a consumer of early childhood supports and services, appointed;
  • George Stephan Welsh of Canon City, to serve as a representative of local school districts, appointed.

The Colorado Educational and Cultural Facilities Authority Board of Directors issues bonds to provide affordable financing for educational and cultural buildings and equipment owned by non-profit institutions.

For a term expiring June 30, 2022:

  • Samuel James Todd of Broomfield, a Republican, reappointed.

The Electronic Recording Technology Board develops and modernizes electronic filing systems by creating a strategic plan that incorporates the core goals of assuring the security, accuracy and preservation of public records required to be maintained by a clerk and recorder. The Board also determines functionality standards for these electronic filing systems, issues requests for proposal for electronic filing system equipment and software, develops best practices for electronic filing systems, provides training to clerk and recorders related to electronic filing, and awards grants and prepares reports in accordance with Section 24-21-404 and Section 24-21-406.

For a term expiring July 1, 2020:

  • Charles David Calvin, JD of Denver, to serve as a representative from the real estate section of the Colorado Bar Association, appointed.

The Colorado Health Service Corps Advisory Council is the state advisory body of the Colorado Health Service Corps and reviews applications received from health care professionals to participate in the program, subject to available appropriations. The Colorado Health Service Corps is a state, federal, and private partnership that seeks to improve access to health care professionals by repaying the educational loans of providers who agree to practice in areas with a health professional shortage. The program emphasizes long-term retention of health professionals in underserved communities and seeks to increase health equity for all Coloradans.

Effective Aug. 1, 2018 for terms expiring Nov. 20, 2021:

  • Agniezka Baklazec of Centennial, to serve as a representative of a membership organization representing substance use disorder service providers, appointed;
  • Bradley Phillip Sjostrom of Golden, to serve as a licensed or certified addiction counselor who has experience in rural health, safety net clinics or health equity, appointed.  

The Colorado Historical Records Advisory Board advises the Governor on all aspects of historical records housed within the State of Colorado and develops state guidelines for historical records projects in accordance with the National Historical Publications and Records Commission.

For terms expiring Sept. 1, 2022:

  • Shaun Kelli Boyd of Parker, reappointed;
  • Abigail Hoverstock of Denver, reappointed.

The State Interagency Coordinating Council (SICC) advises the Colorado Department of Human Services on implementation of the Individuals with Disabilities Education Act of 2004.  Part C of the Act, relates to the support and services for infants and toddlers with disabilities and their families.

For terms expiring June 30, 2020:

  • Kaylee Cooper of Clifton, to serve as a parent of an infant or toddler with disabilities, reappointed;
  • Jennifer Garcia Rosendo of Denver, to serve as a representative of a head start agency, reappointed;
  • Deborah T. Ghan of Silt, to serve as a transition service provider, reappointed;
  • Jessica Spangler of Denver, to serve as a representative of parents or an infant or toddler with disabilities, appointed;
  • Hasan Zaghlawan, PhD, MA of Greeley, to serve as a representative of higher education, appointed.

The Advisory Committee on Licensing of Child Care Facilities counsels the Department of Human Services on the licensing of child care facilities and includes day care centers, family care homes, residential child care facilities and camps.

For a term expiring July 1, 2019:

  • Carrie Jean Lachermeier of Thornton, to serve as a licensed provider and occasioned by the resignation of Lauren Rae Heintz Freemire of Denver, appointed;

For terms expiring July 1, 2021:

  • Jacqueline D. Cradle of Aurora, to serve as a licensed child care provider, reappointed;
  • Elizabeth Ann Culver of Durango, to serve as a representative of a state or local government agency with interest in and concern for children, reappointed;
  • Amy Beth Gammel of Commerce City, to serve as a representative of a state or local government agency with interest in and concern for children, reappointed.

There is a judicial district nominating commission for each of Colorado’s 22 judicial districts that selects nominees for district and county judicial vacancies. Each district nominating commission is chaired by a justice of the Supreme Court, who is a non-voting member of the commission.

Thirteenth Judicial District
For terms expiring December 31, 2023:

  • Randy Joe Reano of Julesburg, to serve as a non attorney and as a Republican from Sedgwick County;
  • Linda G. Sandstrom of Holyoke, to serve as a non attorney and as a Democrat from Phillips County, appointed.

The Board of Real Estate Appraisers meets monthly to conduct rulemaking hearings, make policy decisions, consider licensing matters, review complaints and take disciplinary action against real estate appraisers.

For terms expiring July 1, 2021:

  • Patrice Suzanne Campbell, SRA of Grand Junction, to serve as a real estate appraiser with expertise in eminent domain matters, appointed;
  • Matthew J. Salazar of Centennial, to serve as a representative of commercial banking, appointed;
  • Harrietta Irene Sanders of Denver, to serve as a member of the pubic, appointed;
  • Joshua H. Walitt, SRA, MNAA, CDEI of Grand Junction, to serve as a representative of appraisal management companies, appointed.

The Colorado Traumatic Brain Injury Board shall award grants from the Colorado Traumatic Brain Injury Trust Fund.

For terms expiring on June 30, 2021:

  • Theresa Marie Chase, MA, ND, RN, Grand Junction, appointed;
  • Shannon Leigh Henrich of Grand Junction, appointed;
  • Thomas McCause of Fruita, appointed;
  • Victoria Ortega, JD of Denver, appointed;
  • Kenneth Anderson Scott, MPH, PhD of Denver, appointed.

The Water and Wastewater Facility Operators Certification Board establishes rules and regulations concerning the application, admission to the exam, and issuance of certificates to operators of water and wastewater treatment plants.  

For terms expiring June 30, 2022:

  • Gabrielle Begeman of Wheat Ridge, to serve as a certified industrial wastewater treatment facility operator or other representative of a private entity that operates an industrial wastewater treatment facility, reappointed;
  • Christopher Harris of Fort Collins, to serve as a member with various interests in the water and wastewater facility certification program with geographical representation, appointed.

###