DENVER — Thursday, Oct. 12, 2017 — Gov. John Hickenlooper today announced Boards and Commissions appointments to the State Electrical Board, State Board of Equalization, Colorado Board of Veterans' Affairs and Division of Youth Services Community Boards.


The State Electrical Board examines and licenses electricians. The board also adopts and revises rules and regulations concerning the installation, repair and alteration of wiring apparatus and equipment for electric light, heat and power.

For terms expiring July 1, 2018:

  • Carol Pafford of Highlands Ranch, to serve as a building official from a political subdivision of the state performing electrical inspections, reappointed;

  • Scott R. Pandy of Fort Collins, to serve as a general contractor actively engaged in the building industry, reappointed;

For terms expiring July 1, 2020:

  • Joseph Badaracco of Lakewood, to serve as a journeyman electrician who is not an electrical contractor, reappointed;

  • Erik Clarke of Denver, to serve as a representative of the public at large, appointed.

The State Board of Equalization reviews the valuations of real and personal property and, upon a majority vote, raise, lower and otherwise change such valuations so that the state's tax burden is equally and fairly distributed.

For a term expiring Sept. 2, 2021:

  • Barbara Ann Brewer of Grand Junction, to serve as a representative with knowledge of property taxation, and occasioned by the resignation of David Claire Steepleton of Highlands Ranch, appointed.

The Colorado Board of Veterans' Affairs studies the problems facing veterans and makes recommendations to the Department of Military and Veterans Affairs, Division of Veterans’ Affairs, concerning programs needed to assist veterans.

For a term expiring June 30, 2020:

  • Norman E. Steen of Woodland Park, a Republican, and a veteran who has been honorably released or separated from the armed forces of the United States, and occasioned by the resignation of Robert Frances McLaughlin of Colorado Springs, appointed.

Division of Youth Services Community Boards are created to promote transparency and community involvement in  division facilities with each region (Northeast, Southern, Central and Western); provide opportunities for youths to build positive relationships with adult role models; and promote involvement in the community. Each community board must include six members with a diverse array of experience and perspective related to incarcerated youths.  

NORTHEAST REGION

For terms expiring  Nov. 1, 2020:

  • Carole Greenwell of Thornton, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • John Edward Popovich of Westminster, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Jesse Lee Quinby of Greeley, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

For terms expiring Nov. 1, 2021:

  • Hava R. Simmons of Windsor, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Sharon Jo Swett of Fort Collins, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Abigail Sarah Tucker of Denver, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed.
     

WESTERN REGION

For terms expiring  Nov. 1, 2020:

  • Patrice “Patti” M. Cummings of Glenwood Springs, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Carol Kroy Friedrich of Montrose, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Joseph Edward Higgins of Grand Junction, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

For terms expiring Nov. 1, 2021:

  • Michelle Hoy, LPC, CACIII of Parachute, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • William Joseph Sightler III of Glenwood Springs, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Susana Wittrock of Grand Junction, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

CENTRAL REGION

For terms expiring  November 1, 2020:

  • Stephan Kent Bates of Golden, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Katherine A. LaBore, LPC, LAC of Lakewood, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Christopher Michael Lee, Ed.D of Centennial, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

For terms expiring Nov. 1, 2021:

  • Dan P. Makelky of Highlands Ranch, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Linda K. Metsger, MA of Aurora, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Dindi Wade of Denver, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed.
     

SOUTHERN REGION

For terms expiring  Nov. 1, 2020:

  • Misty Berry of Cascade, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Deborah Ann Grebenik of Colorado Springs, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Timothy Joseph Hart of Beulah, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;
     

For terms expiring Nov. 1, 2021:

  • James L. Hinkle, M.Div, LCSW of Colorado Springs, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Hilary Amber Reed, PhD of Colorado Springs, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed;

  • Glen Craig Rosentrater of Highlands Ranch, to serve as an individual with an array of experiences with incarcerated youths, appointed.
     

###